niedziela, 13 stycznia 2019

JAK WYBRAĆ GINEKOLOGA DO PROWADZENIA CIĄŻYMój blog znacie głównie z tematów modowych - stylizacji. Pokazywałam tutaj również biżuterię, którą tworzyłam (teraz nie mam na to czasu), torty oraz rzeczy przerabiane przeze mnie tak zwane DIY. Teraz chcę rozszerzyć tematykę na blogu.
Z racji tego, że od 8 miesięcy jestem mamą małej Emmy to pojawią się tutaj tematy dziecięce, ale i też ciążowe. Pomimo, że w ciąży byłam kilka miesięcy temu to doskonale wszystko pamiętam i na chłodno mogę podejść do tematu oraz podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami.

Dzisiaj chcę poruszyć bardzo ważny temat jakim jest wybór lekarza ginekologa. Tyczy się to ciąży, ale nie tylko, gdyż wiele młodych dziewcząt ma wiele obaw przed wizytą u ginekologa zwłaszcza, gdy często słyszy się o nich same złe rzeczy. Czego to ja się nie nasłuchałam, to naprawdę temat rzeka.
Gdy planowałam zajście w ciążę poszłam do pewnej pani ginekolog (na fundusz zdrowia), która zbagatelizowała moje problemy. Mało tego gabinet w którym przyjmuje zatrzymał się w czasach komunistycznych. Ciasny, bez oddzielnego pomieszczenia na rozebranie się, pielęgniarka siedzi w tym samym gabinecie na przeciwko badanej pacjentki i zwyczajnie wlepia swoje ''gały''. Więcej tam nie poszłam. Zaczęłam pytać, szukać, czytać i zdecydowałam się na prywatną wizytę u pewnego pana ginekologa. Byłam pełna obaw, ale po wizycie wiedziałam, że jeśli zajdę w ciążę to będę chodziła właśnie do niego.

Ciąża to bardzo ważny czas w życiu kobiety dlatego wybór ginekologa jest kluczowy.
Na co zwrócić uwagę:

1. OPINIE
W dobie internetu nie trudno znaleźć opinie o lekarzu. Pytajcie też koleżanki do kogo one chodzą i jakie są ich wrażenia, doświadczenia. Oczywiście bywa tak, że jednej osobie odpowiadał dany lekarz innej nie. Jednak jeśli większość opinii jest pozytywna to znaczy, że jest to lekarz, do którego warto się wybrać.

2. GABINET
Bardzo ważny jest komfort pacjentki, dlatego dobry gabinet powinien mieć oddzielne pomieszczenie do badania a oddzielne do rozmowy (wtedy gdy wtargnie np pielęgniarka to nie zobaczy nagiej pacjentki tylko poczeka w pomieszczeniu, gdzie odbywa się rozmowa z lekarzem), koniecznie łazienkę, gdzie swobodnie można  rozebrać się, ubrać.
Czystość oraz dobry sprzęt to podstawa. Bardzo zależało mi, abym przy każdym badaniu usg mogła widzieć swoje maleństwo, oraz wszystko co pokazuje mi lekarz, dlatego dobry monitor na przeciw łóżka na którym jest badanie usg to konieczność.

3. PIERWSZA WIZYTA/ZAANGAŻOWANIE LEKARZA
Już po pierwszej wizycie będziecie wiedziały czy do danego lekarza chętnie wrócicie. Jeśli nie, nie chodźcie na siłę, lekarza można zmienić. Zaangażowanie lekarza i podejście do każdej pacjentki indywidualnie jest bardzo ważne. Lekarz powinien poświęcić tyle czasu ile pacjentka potrzebuję, a nie aby szybciej, byleby przyjąć. Podczas badań usg powinien dokładnie wszystko  omówić a w razie Twoich wątpliwości wyjaśnić.
Mi osobiście podobało się, gdy lekarz na początku wizyty pytał mnie o moje samopoczucie, czy mam jakieś do niego pytania. Na samym końcu ciąży często poruszał temat porodu, pytał o moje nastawienie. Doradzał i dodawał mi otuchy jeśli miałam jakieś wątpliwości, a było ich na prawdę dużo.

4. ZAUFANIE
Zaufanie do lekarza to podstawa. Jeśli po każdej wizycie masz mieszane uczucia, nie czujesz się spokojna to koniecznie zmień lekarza. Ginekolog to osoba, której powierzamy swój najcenniejszy skarb i dlatego powinnaś mieć do niego 100% zaufanie. Do lekarza powinnaś móc powiedzieć wszystko co Cię trapi nawet jeśli wydaje Ci się to głupie/błache.

5. WIEDZA LEKARZA
Przez 9 miesięcy lekarz czuwa nad rozwojem Twojego maleństwa, dlatego powinien mieć ogromną wiedzę. Myślicie pewnie skoro lekarz to jasne, że tę wiedzę ma. Jednak nie zawsze tak jest. Bywa, że lekarze bagatelizują niektóre objawy przez co mogą przeoczyć poważne choroby. Jeśli Twój lekarz zawsze na Twoje dolegliwości  odpowiada tak ma być, bo to przecież ciąża, radzę zmienić lekarza.

6. POŁOŻNIK - GINEKOLOG
Najlepiej wybrać lekarza, który ma tytuł zarówno ginekologa jak i położnika. Taka osoba pracuje również na oddziałach położniczych:sala porodowa, patologia ciąży. Wtedy wiemy, że lekarz cały czas ma do czynienia z ciążą. Mi na tym  zależało, żeby ginekolog pracował w szpitalu, w którym będę rodziła. Oczywiście wiadomo, że nie zawsze trafimy na dyżur naszego lekarza, jednak uwierzcie mi, że jego koledzy po fachu inaczej na nas patrzą widząc w karcie ciąży, że jesteśmy pacjentką ich kolegi/koleżanki z pracy.

7. KONTAKT
Zawsze pytajcie czy lekarz udostępnia swój prywatny numer telefonu. Możliwość kontakt z lekarzem o każdej porze dnia i nocy jest bardzo ważny. Gdy coś niespodziewanie się wydarzy zawsze możecie zadzwonić do swojego lekarza.
Ja nawet po porodzie, gdy miałam problem z uczuleniem na zastrzyki przeciwzakrzepowe pisałam smsy do swojego lekarza i dostawałam odpowiedzi, które były dla mnie bardzo ważne. 

To chyba na tyle na co moim zdaniem trzeba zwrócić uwagę wybierając lekarza ginekologa do prowadzenia ciąży. A Ty czym się kierowałaś? Jakie masz doświadczenia?1 komentarz:

  1. Wszstko zalezy od tego na jakiej opiece wam zależy. Ja chodziłam całą ciąże do tej https://cmp.med.pl/zakres-uslug/poradnia-ginekologiczna/ poradni giunekologicznej i byłam bardzo zadowolona z wizyt. Polecam wam wlaśnie tam się zapisać

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. Komentarze chamskie, obraźliwe nie będą publikowane. Pozdrawiam :-)